EPIZÓDY PODCASTOV

Dátum

názov epizódy

spotify

youtube

12. 10. 2023

26. diel – Bolesť hrdla – Ako s ňou efektívne bojovať
Popis epizódy

Bolesť hrdla je jedným z najnepríjemnejších príznakov sezónnych infekčných ochorení a v tomto jesennom období aktuálnym problémom. Ako s ňou efektívne bojovať sa dozviete v našej 61. epizóde.

11. 9. 2023

25. diel – Probiotiká – kedy po nich siahnuť?
Popis epizódy

Rady si podebatoval s hosťom Martinom Harantom, MSc. o tom, kedy (v akých situáciách) by mohlo mať zmysel užívať probiotiká. Dozviete sa tiež, kedy je potrebné užívanie probiotík konzultovať s lekárom a ako (možno) budú vyzerať probiotiká o 15 rokov.

31. 7. 2023

24. diel – O lekárnikoch, lekárňach a liekoch
Popis epizódy

V dnešnej epizóde sa s hosťom, prezidentom Slovenskej lekárnickej komory, PharmDr. Ondrejom Sukeľom, otvorene rozprávame o stave lekární včera, dnes a zajtra. Taktiež o tom ako sa mení pacient, ako na lekárne a lekárnikov vplývajú nové výdobytky, a v neposlednom rade sa dozviete mnoho aj o samotných liekoch. Nielen kvôli problematike individuálne pripravovaných liečiv si túto epizódu musíte zaručene vypočuť. Máte sa na čo tešiť.

28. 6. 2023

23. diel – Histamínová intolerancia – Diéta
Popis epizódy

Dnes si posvietime na diétu pri histamínovej intolerancii, resp. rozoberieme potraviny, ktoré môžu spôsobovať ťažkosti. Nie je potravina ako potravina a (ne)prekvapivo práve detaily rozhodujú. Skladovanie, tepelná úprava a ďalšie dôležité aspekty, o ktorých sa dozviete viac v novej epizóde.

28. 4. 2023

22. diel – O analýze DNA a prínose pre naše zdravie
Popis epizódy

Pod prevenciou si väčšinou predstavíme niekoľkotýždňové užívanie vitamínov, alebo na Slovensku stále (žiaľ) raritné preventívne prehliadky. Čo však keby sme vedeli aké máme genetické predispozície na rôzne ochorenia, fyzické aspekty a podobne? Vedeli by sme predstaviť takúto formu prevencie? Mať väčšiu kontrolu pri prípadnom rozvoji vážnejšieho ochorenia? Aj keď sa to zdá ako ďaleká budúcnosť, hovoríme o realite. Viac sa dozviete v rozhovore s genetičkou a spolumajiteľkou úspešnej spoločnosti DNA ERA, Mgr.Michaelou Šiškovou.

10. 1. 2023

21. diel – Zdravá strava – fakty
Popis epizódy

Ak sa túžite dozvedieť viac o všeobecných zásadách vyváženého stravovania od detí po dospelých, ste na správnej adrese resp. počúvate správnu epizódu. Až tak nás to nahrávanie bavilo, že sme sa iba s ťažkosťami držali našich predpripravených otázok. Výsledkom toho bola zaujímavá diskusia s ešte zaujímavejším hosťom, doc. Mgr. Milanom Sedliakom, PhD.

26. 9. 2022

20. diel – Neplodnosť
Popis epizódy
Počať dieťa, porodiť dieťa. Nie každý pár má záruku, že to bude bezproblémové. V dnešnej epizóde si rozoberieme, čo sa považuje za normu, ako sa neplodnosť vyšetruje, ako postupovať, ak si nie sme istí. Ďalej nám embryológ Pavel Svitok objasní, čo nás môže čakať po zdôverení sa s problémom gynekológovi. Taktiež si povieme, čo očakávať od produktov v lekárni a či sú vitamíny resp. antioxidanty prínosom u každého pacienta.

4. 8. 2022

19. diel – Intímne zdravie ženy – Vaginálna mykóza
Popis epizódy
Táto epizóda bude o ženách a rozprávať sa budeme o intímnom zdraví. Vaginálna mykóza – povieme si ako vzniká, ako ju identifikovať a odlíšiť od iných infekčných ochorení a vyvrátime aj niektoré mýty a legendy. V závere, ako je už zvykom, odporučíme spoľahlivé riešenie v lekárni.

4. 7. 2022

18. diel – Mozgové krmivo – Nootropiká
Popis epizódy
Mozgové stimulátory pod lupou. Posvietili sme si trošku na najbežnejšie mozgobudiče. Prof. Pavla Mučajiho sa opýtame, či je vhodné užívať tieto prípravky preventívne, alebo je potrebné pred ich užívaním konzultovať ich nasadenie s lekárom. Budeme rozoberať, či fungujú na „zdravý mozog“ mladého človeka, či je ich používanie počas štúdia považované za „podvod“ a mnoho iných zaujímavostí. Na skúšku z neurológie to stačiť nebude, avšak veríme, že sa v epizóde dozviete veľa prospešných faktov.

2. 5. 2022

17. diel – Antihistaminiká – lieky proti alergii
Popis epizódy
Alergická sezóna nám kvitne za dverami a rúška pomaly začínajú upadať do zabudnutia. Tak čo nám, alergikom, spríjemní jar?! Môžu to byť antihistaminiká, téma novej epizódy. Zaujímalo nás, či existujú rozdiely v účinnosti medzi jednotlivými tabletkami, či je takáto liečba bezpečná a tiež či vôbec existujú situácie, kedy je vhodnejšie uprednostniť konkrétny typ voľnopredajnej tabletky-antihistaminika.

14. 3. 2022

16. diel – HAKUNA MATATA – (Ne)skutočné príbehy lekárky v Afrike

Popis epizódy

V časoch, kedy sa v éteroch dozvedáme skôr negatívne a nešťastné informácie, sme sa rozhodli priniesť vám aj niečo dobré a pekné. V našej netradičnej epizóde sme vyspovedali šarmantnú mladú doktorku, MUDr. Moniku Paločkovú @dr_monicka, ktorá svoje medicínske začiatky venovala nezištne pomáhaniu tým, ktorí sa narodili do menej komfortného prostredia. Hovorili sme o jej zážitkoch a veľmi zaujímavých postrehoch z kontinentu, kde bežne môžete na ulici počuť z úst obyvateľov známe – „Hakuna Matata“. Veríme, že inšpiratívny rozhovor vás primäje, tak ako nás, k väčšej vnútornej vďake za to všetko, čo máme. ​

15. 2. 2022

15. diel – Erekcia – prípravky na potenciu
Popis epizódy

„Dobrý deň šéfko, nemohli by ste mi prosím predať modrú tabletku, viete, pre kamaráta…“ Nezriedkavý úvod konverzácie v lekárni, o to častejšie u mňa ako lekárnika-muža, častokrát podložený prepotenejším receptom s nápisom REPETATUR (opakovaný recept). V lekárni, u lekára je to normálna a dôstojná situácia. Žiadny kamarát. Problém existoval, existuje a bude existovať. Riešme ho. O tom, aká cesta je najvhodnejšia – s obľúbeným, erudovaným a najmä ľudským MUDr. Jánom Švihrom, užite si to.

11. 1. 2022

14. diel – Prípravky do nosa a iné závislosti
Popis epizódy

Nosoví narkomani sú realitou. Je to svojím spôsobom zvláštnosť, pretože dekongestanty (nosové kvapky s obsahom tzv. alfa1-mimetík) sú bezpečné lieky – oxymetazolín sa môže za určitých podmienok dokonca krátkodobo a v nízkych dávkach použiť počas tehotenstva. V epizóde si povieme, ako dekongestanty používať a tiež čo vieme robiť, ak sme už závisláci. Samozrejme, špecialista (lekár ORL) má ďaleko viac možností ako vy v lekárni, a preto odporúčame riešiť tento problém prednostne u neho.

29. 11. 2021
13. diel – Kašeľ pri sezónnych ochoreniach
Popis epizódy
S tým kašľom pri akútnych sezónnych ochoreniach to nie je také jednoduché – dát je málo, spoliehame sa skôr na teóriu ako na kvalitné dôkazy. Napriek tomu nám zvládanie kašľa poväčšinou celkom dobre funguje. V tejto epizóde sa dozviete, ako by sme postupovali pri kašľavom sezónnom ochorení my dvaja a pevne veríme, že sa s nami stotožníte 😊
25. 10. 2021
12. diel – Histamínová intolerancia – Mám podozrenie, ako postupovať ?
Popis epizódy
Na otázku, či človek trpí/netrpí histamínovou intoleranciou sa v súčasnosti nedá odpovedať jednoducho a „od stola“. Metód, ktorými si pri zisťovaní problému pomáhame neustále pribúda, čo nám umožňuje definovať stav pacienta s väčšou presnosťou. Anamnéza zároveň ostáva dôležitou súčasťou diagnostických postupov (žiaľ, niekedy osamote). V tejto epizóde si povieme, ako sa môžeme na stretnutie s odborníkom v ideálnom prípade pripraviť.
5. 10. 2021
11. diel – Vitamín C – Dôležité informácie
Popis epizódy
Vitamín C netreba nikomu predstavovať, avšak predsa sme sa pozreli na jeho históriu, účinky, zdroje v potrave a hlavne na najnovšie poznatky o jeho užívaní. Je to jedna z viacerých epizód o vitamíne C, kde sa pýtame rôzne otázky. Ako najefektívnejšie ho užívať? Pomáha nám, keď už sme chorí? Pozerajte, počúvajte :)​
20. 9. 2021
10. diel – Nekalé praktiky firiem
Popis epizódy
V tejto praktickej epizóde sumarizujeme indikátory, ktoré nám-spotrebiteľom/pacientom pomáhajú rozlúsknuť otázku: „má produkt nad ktorým uvažujem dostatočnú kvalitu“? Prezentujeme náš pohľad na vec, netvrdíme, že sa naše postrehy dajú aplikovať na každý produkt. Tvrdíme však, že akonáhle spozorujete ktorýkoľvek z prezentovaných varovných signálov, je namieste zvážiť, či k produktu nad ktorým uvažujete, neexistuje kvalitnejšia alternatíva.
16. 8. 2021
9. diel – Cestovateľská hnačka
Popis epizódy
Táto svieža epizóda odpočíva a zreje už pekný ten rôčik – je totiž určená cestovateľom? Dozviete sa, aké zásady sa oplatí pri cestovaní dodržiavať a aké produkty sú neodporúčané. V závere, samozrejme, prezradíme aj tie odporúčané 😊
29. 6. 2021
8. diel – Baktérie – prelomový objav vedcov zo SR a ČR
Popis epizódy
Spontánna epizóda skôr pre farmaceutov a lekárov. Slovenským a českým vedcom sa totiž podaril prelomový objav a keďže sa dotýka mikróbov, pokúsili sme sa presvedčiť jedného z autorov výskumu, biológa a vedúceho Oddelenia mikrobiálnej genetiky SAV RNDr. Imricha Baráka, DrSc., aby sa s nami na túto tému porozprával. V tejto epizóde sa dozviete info, ktoré ste nevedeli nielen vy a my, ale s nami celý svet!
15. 6. 2021
7. diel – Cystitída – „prechladnutie odspodu“
Popis epizódy
Dnes sme sa s vašim obľúbeným urológom MUDr. Jankom Švihrom pozreli na veľmi bežný problém, ktorý trápi najmä nežnejšie pokolenie, zápaly močových ciest. Kedy stačí domáca liečba a kedy je potrebné navštíviť lekára sa dozviete v najnovšej časti.
31. 5. 2021
6. diel – Homeopatia
Popis epizódy
Bez servítky s doktorandkou, farmaceutkou Mgr. Máriou Novákovou – posvietili sme si na to, či je homeopatický „liek“ naozaj liekom, alebo skôr životným štýlom. Zamysleli sme sa nad niektorými nezrovnalosťami, ktoré vyvolávajú pocit, že homeopatický prístup nemusí byť iba snahou o pomoc človeku. A priznávame – v tejto téme je ťažké byť nezaujatým, a na rozdiel od iných tém, pri tejto sa nám to celkom nepodarilo…
17. 5. 2021
5. diel – Vitamín D – O význame v ortopédii
Popis epizódy
Ukazuje sa, že účinky vitamínu D vplývajú aj na priebeh artroskopickej operácie, na rekonvalescenciu po nej, či na hojenie a zvládanie úrazov. To, čo hovoria výskumy v mnohých rozvinutých krajinách, ale aj na Slovensku viac ozrejmí MUDr. Terézia Sedláčková.
3. 5. 2021
4. diel – Prostata – Problém (nielen) muža
Popis epizódy
Aj sexuálny život môže byť ovplyvnený žľazou, ktorej liečba je podľa niektorých odborníkov najväčšou komerčnou záležitosťou urológie. Budú všetci muži, skôr či neskôr trpieť nezhubným zväčšením prostaty? Ako byť obozretný? Veľmi jednoducho a citlivo, so šarmom a nadhľadom podaná nie celkom vábivá téma – proste prosto o prostate. S charizmatickým MUDr. Jánom Švihrom, urológom.
19. 4. 2021
3. diel – Kolagén – Starostlivosť o pleť
Popis epizódy
O kolagéne na pleť – najjednoduchšie, ako sme vedeli. Vo videu sa dozviete, ako je to s tými klinickými štúdiami, či by sme na základe súčasných poznatkov kolagén odporúčali. A prepáčte, ak na nás vidno únavu 😊
5. 4. 2021
2. diel – Ako vytiahnuť kliešťa
Popis epizódy
Boli tu skôr ako dinosaury, parazitujú na kom si zachcú, prenášajú rôzne ochorenia a dnes sa pred niektorými z nich bežne očkujeme. Ich svet je fascinujúci a vieme o nich stále málo. To sa však nedá povedať o dnešnom hosťovi zo SAV, MVDr. Markéte Derdákovej, PhD., ktorá pútavo odpovie na všetky naše otázky o kliešťoch.
18. 3. 2021
1. diel – Vitamín D a COVID
Popis epizódy
Ako sa vraví, nie všetci hrdinovia nosia plášte. Niektorí však áno. Dnes sa s hosťom Prof. MUDr. Jurajom Payerom, PhD., MPH, FRCP, prednostom V. internej kliniky LF UK a UNB, pozhovárame o COVID-e, ivermektíne, vplyve vitamínu D a mnohých ďalších zaujímavých veciach. Máte sa na čo tešiť.

EPIZÓDY PODCASTOV

26. diel – Bolesť hrdla – Ako s ňou efektívne bojovať
25. diel – Probiotiká – kedy po nich siahnuť?
24. diel – O lekárnikoch, lekárňach a liekoch
23. diel – Histamínová intolerancia – Diéta
22. diel – O analýze DNA a prínose pre naše zdravie
21. diel – Zdravá strava – fakty
20. diel – Neplodnosť
19. diel – Intímne zdravie ženy – Vaginálna mykóza
18. diel – Mozgové krmivo – Nootropiká
17. diel – Antihistaminiká – lieky proti alergii
16. diel – HAKUNA MATATA – (Ne)skutočné príbehy lekárky v Afrike
15. diel – Erekcia – prípravky na potenciu
14. diel – Prípravky do nosa a iné závislosti
13. diel – Kašeľ pri sezónnych ochoreniach
12. diel – Histamínová intolerancia – Mám podozrenie, ako postupovať ?
11. diel – Vitamín C – Dôležité informácie
10. diel – Nekalé praktiky firiem
9. diel – Cestovateľská hnačka
8. diel – Baktérie – Prelomový objav vedcov zo SR a ČR
7. diel – Cystitída – „prechladnutie odspodu“
6. diel – Homeopatia
5. diel – Vitamín D – O význame v ortopédii
4. diel – Prostata – Problém (nielen) muža
3. diel – Kolagén – Starostlivosť o pleť
2. diel – Ako vytiahnuť kliešťa
1. diel – Vitamín D a COVID